Informacje

Seminarium instytutowe - prof. dr hab. Lucyna Firlej

Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk zaprasza na wykład pt. Gromadzenie wodoru dla celów transportowych: mity i rzeczywistość, który wygłosi prof. dr hab. Lucyna Firlej (Laboratoire Charles Coulomb Université de Montpellier, France).

Wykład odbędzie się w auli Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, dnia 26 października 2022 roku o godzinie 13:00.

NOC NAUKOWCÓW po raz piąty w IFM PAN

Noc Naukowców 2022

Już 30 września o godz. 16:00 w naszym Instytucie rozpocznie się kolejna Noc Naukowców.

W tym roku mamy wyjątkowe powody do radości, gdyż będziemy świętować mały jubileusz – już po raz piąty IFM PAN bierze udział w wydarzeniu, które ma na celu przybliżyć społeczeństwu zakres działania naukowców. Chcemy stworzyć okazję do wzajemnego poznania się w atmosferze dobrej zabawy i interesujących sposobów popularyzacji nauki. Nasi naukowcy przygotują dla Państwa wiele atrakcji i niespodzianek, m.in. ciekawe eksperymenty, warsztaty, zwiedzanie laboratoriów badawczych. „W Labiryncie Fizyki” postaramy się dowieść naszym gościom, że „Przyszłość Ziemi jest możliwa dzięki stałej współpracy naukowców z różnych dziedzin”, zgodnie z tezą projektu Unii Europejskiej HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01. Zachęcamy do zapoznania się z programem przygotowanym przez naszych pracowników oraz stroną Nocy Naukowców w IFM PAN.

Cieszymy się niezmiernie, że w tym roku będziemy mogli spotkać się bezpośrednio a nie jedynie online, jak to miało miejsce podczas dwóch poprzednich edycji. Rejestracja na poszczególne wydarzenia dostępna jest online na stronie: https://www.poznan.nocnaukowcow.pl.

Serdecznie zapraszamy do IFM PAN: https://youtu.be/zpZvfhu3q6I

Zaproszenie na konferencje

TYGIEL

W imieniu Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL zapraszamy do udziału w zbliżających się wydarzeniach: i) konferencji naukowej pn. “Kierunek NANO – badania i osiągnięcia z obszaru nanotechnologii” (online), która odbędzie się 16 września 2022 r. (https://fundacja-tygiel.pl/nanotechnologia/) oraz ii) konferencji pn. ,,Biopolimery – źródło nowych materiałów” (online), która odbędzie się 27 października 2022 r. (https://fundacja-tygiel.pl/biopolimery/). Obie konferencje zostały objęte honorowym patronatem przez Instytut Fizyki Molekularnej PAN.

Wszystkim zainteresowanym udziałem w tych wydarzeniach, a w szczególności młodszym adeptom nauki i rozwoju, życzymy owocnych spotkań oraz inspirujących dyskusji naukowych.

Zmarła dr hab. inż. Ewa Markiewicz

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że 30 lipca 2022 roku zmarła w wieku 66 lat dr hab. inż. Ewa Markiewicz, długoletni pracownik Zakładu Ferroelektryków Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk (2000-2022).

Rodzinie i Najbliższym szczere wyrazy współczucia z powodu śmierci składają Dyrekcja i Pracownicy IFM PAN.

Czytaj więcej...

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcyjnego

W piątek, 10 czerwca 2022 roku odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcyjnego, którego celem było zbudowanie pojazdów napędzanych pułapką na myszy i pokonanie nim 12 metrów w jak najkrótszym czasie. Zgłosiło się ponad 50 drużyn z całej Polski z czego do startu przystąpiło 35 zespołów, a do mety dojechało 18 pojazdów. Konstrukcje składały się z pułapki na myszy (każda drużyna dysponowała tymi samymi pułapkami na myszy) oraz z... Wyobraźni!

Rywalizacja była pełna emocji tym bardziej, że każda drużyna miała możliwość wypuścić ze swoich rąk 3 razy ten sam pojazd. Pomiędzy przejazdami była możliwość udoskonalania swoich projektów, a bardzo często wiązało się to z ogromnymi emocjami!

Najważniejszym w konkursie była nauka poprzez zabawę i możliwość zaobserwowania tego, że w konstrukcji nawet najmniejszych projektów ogromne znaczenie mają prawa fizyczne. I to one bezpośrednio przekładają się na zrozumienie i praktyczne zastosowanie książkowej wiedzy.

Zobacz fotogalerię z wydarzenia

Czytaj więcej...

Rekrutacja na stanowisko doktoranta

Rekrutacja na stanowisko doktoranta w projekcie badawczym PRELUDIUM BIS 3 oraz do Poznańskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów Polskiej Akademii Nauk przy Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.
Procedura nr 18/2022/IFM PAN/PSD.

Termin składania dokumentów na konkurs upływa 22 lipca 2022 r. o godz. 15:00 (CEST).

Strona internetowa Środowiskowego Laboratorium Badań Radiospektroskopowych.

Ogłoszenie o rekrutacji.

Rekrutacja do Poznańskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów Polskiej Akademii Nauk

Rekrutacja do Poznańskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów Polskiej Akademii Nauk.

Procedura nr 17/2022/IFM/PSD.

Termin składania dokumentów na konkurs upływa 8 lipca 2022 r. o godz. 15:00 (CEST).

Strona internetowa Zakładu Stopów Magnetycznych.

Ogłoszenie o rekrutacji.

Wykład z cyklu Fizyka Warta Poznania

Plakat wykładu z cyklu Fizyka Warta Poznania pt. Od Ørsteda do radia: jak odkryto fale elektromagnetyczne

Instytut Fizyki Molekularnej zaprasza 9 czerwca 2022 roku o godzinie 11:00 na wykład on-line z cyklu Fizyka Warta Poznania pt. Od Ørsteda do radia: jak odkryto fale elektromagnetyczne, który wygłosi dr inż. Krzysztof Ptaszyński.

Więcej informacji na stronie Fizyka Warta Poznania.

Strona 1 z 26