Instytut Fizyki Molekularnej zaprasza 7 grudnia 2023 roku o godzinie 11:00 na wykład on-line z cyklu Fizyka Warta Poznania pt. Celuloza - papier czy plastik?, który wygłosi dr inż. Natalia Bielejewska.
W dniu 17 września 2023 r. w malowniczym regionie Pokljuka w Słowenii odbył się Piknik Polonii zorganizowany przez Ambasadę RP w Lublanie. To wyjątkowe spotkanie otworzył Krzysztof Olendzki – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik Rzeczypospolitej Polskiej w Słowenii. W organizację wydarzenia aktywnie włączyła się dr Magdalena Wencka z IFM PAN, która w 550-tą rocznicę urodzin wielkiego Polaka i naukowca – Mikołaja Kopernika, przeprowadziła warsztaty naukowe. Tematem przewodnim pokazów były „super zimne formy gazów” dostępne na naszej planecie oraz w kosmosie. Pani dr Wencka wzięła również udział w audycji radiowej w słoweńskim Radiu SI, podczas której dyskutowano o podobieństwach oraz różnicach kulturowych i językowych między Polską a Słowenią.
Przedsięwzięcie pn.: ”Energia i Klimat – Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Wpływie Energetyki na Klimat” uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 135 000 zł. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr inż. Magdalena Knapkiewicz.
Celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat wpływu energetyki na klimat, przy jednoczesnym podnoszeniu świadomości oraz kształtowaniu postaw proekologicznych wśród uczniów. Poruszone zostaną zagadnienia między innymi z obszaru energetyki odnawialnej, energetyki jądrowej, a także „paliwa przyszłości” – wodoru.
Konkurs wiedzy o wpływie różnych źródeł energii na klimat skierowany jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego. W teście sprawdzającym wiedzę główny nacisk zostanie położony na tematykę związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej i zapobieganiu zmianom klimatu.
W dniach 25-30 września br. w naszym Instytucie gościliśmy Prof. Richarda Buchnera z Uniwersytetu w Ratyzbonie, który jest znanym i cenionym na świecie ekspertem w dziedzinie badań własności dielektrycznych, oddziaływań i dynamiki molekularnej cieczy. Przyjazd Profesora wiązał się z uruchamianą w IFM PAN unikatową na skalę światową aparaturą pochodzącą z Uniwersytetu w Ratyzbonie, umożliwiającą przeprowadzenie pomiarów właściwości dielektrycznych cieczy w zakresie mikrofalowym od 1 do 50 GHz. Głównym celem wizyty było opracowanie wspólnie z dr Iwoną Płowaś-Korus z Zakładu Fizyki Ciekłych Kryształów i Układów Dielektrycznych nowej metody kalibracji i wykonanie pomiarów testowych. W trakcie wizyty nasz gość wygłosił również seminarium instytutowe.
Podczas tegorocznej Nocy Naukowców nasz Instytut odwiedziła rzesza uczestników spragnionych wiedzy i nastawionych na dobrą zabawę w odkrywaniu niezwykłego świata nauki. Szeroka oferta programowa przygotowana przez naszych pracowników została odebrana przez gości w sposób bardzo pozytywny, często radosny i entuzjastyczny. Szczególne podziękowania kierujemy do Organizatorów Nocy Naukowców w IFM PAN za trud włożony w organizację tego przedsięwzięcia. Dziękujemy również naukowcom prezentującym wyniki badań w laboratoriach, animatorom pokazów i warsztatów, twórcom materiałów filmowych, wolontariuszom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do usprawnienia przebiegu wydarzenia.
W najbliższy piątek 29 września 2023 r. o godz. 16:00 rozpoczyna się kolejna edycja Nocy Naukowców. To wielkie europejskie przedsięwzięcie odbywa się jednocześnie aż w 26 krajach. Angażują się w nie również uczelnie i instytuty PAN z naszego regionu. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do bezpośrednich spotkań oraz wyjściem naukowców do społeczeństwa, sprzyja uświadamianiu o wadze prowadzonych badań naukowych, pokazuje różnorodność i piękno nauki oraz jej wpływ na codzienne życie obywateli.
W dniach 13-15 września odbyła się w naszym Instytucie VII Ogólnopolska Konferencja Kryształki Molekularne 2023 dedykowana młodym adeptom nauki (studentom i doktorantom) powiązanym z różnymi ośrodkami naukowymi w Polsce. Podczas tegorocznych „Kryształków molekularnych” mieliśmy zaszczyt wysłuchać wykładu inauguracyjnego Profesora Józefa Spałka. Spośród wystąpień uczestników wybrano trzy, które zostały nagrodzone przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Nagrody przyznano: Kamili Łupińskiej z Politechniki Wrocławskiej, Piotrowi Radomskiemu z Politechniki Poznańskiej oraz Marharycie Hancharovej z Politechniki Wrocławskiej.
W dniach 11-15 września br. z krótką wizytą przebywał w naszym Instytucie Prof. David Heyes - ekspert w dziedzinie miękkiej materii, metod symulacji komputerowych i teorii cieczy, obecnie związany z Imperial College London i Royal Holloway Uniwersytetu Londyńskiego. Profesor Heyes od wielu lat współpracuje z pracownikami z Zakładu Fizyki Ciekłych Kryształów i Układów Dielektrycznych oraz Zakładu Auksetyków, Materiałów Funkcjonalnych i Symulacji Komputerowych. Celem obecnej wizyty były wspólnie prowadzone badania nad efektem izomorfizmu w cieczach oraz współczynnikami transportu. W trakcie wizyty nasi pracownicy skorzystali z okazji do spotkania, dyskusji i wymiany naukowych doświadczeń z przybyłym gościem.
Dyrekcja Instytutu miała wielką przyjemność gościć Panią prof. IFM PAN dr hab. Marię Połomską podczas jubileuszu jej 80-lecia urodzin. Pani Profesor związana jest z naszym Instytutem od początku jego istnienia i przez wiele lat pracowała w Zakładzie Ferroelektryków. Jest wybitną specjalistką w dziedzinie spektroskopii ramanowskiej, której międzynarodową renomę przyniosły badania zjawiska ferroelektryczności oraz multiferroiczności. Szczególnie doceniane są jej wczesne prace poświęcone żelazianowi bizmutu BiFeO3, nazywanego często „Świętym Graalem” wśród multiferroików, które to prace o ponad dwie dekady wyprzedziły XXI-wieczną „rewolucję multiferroiczną” [1]. Z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin życzymy Dostojnej Jubilatce nieustannej pogody ducha oraz dużo sił i zdrowia.
1 września 2023 roku gościliśmy w Instytucie Profesora Klausa von Klitzinga – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie kwantowego zjawiska Halla. Podczas spotkania nasi pracownicy mieli okazję uczestniczyć w rozmowie ze znamienitym gościem, opowiedzieć o prowadzonych w Instytucie badaniach oraz wysłuchać krótkiej prezentacji Prof. von Klitzinga. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze sprzyjającej ciekawym dyskusjom i wymianie informacji. Światowej sławy naukowcowi dziękujemy za poświęcony czas i zainteresowanie naszym Instytutem. Dziękujemy również wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
Gratujemy naukowcom z Zakładu Cienkich Warstw i Nanostruktur (Danielowi Kiphartowi, Feliksowi Stobieckiemu i Piotrowi Kuświkowi), którzy będą prowadzić badania ferrimagnetycznych układów warstwowych strukturyzowanych wiązką jonową w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. O przydziale czasu badawczego zdecydowała międzynarodowa komisja, która bardzo wysoko oceniła wniosek naszych pracowników podkreślając innowacyjny charakter planowanych badań. Po stronie IFM PAN korzystanie z infrastruktury SOLARIS będzie bezkosztowe, a otrzymane wyniki pozwolą na pełniejsze wyjaśnienie procesu tworzenia się domen bez ścian domenowych w strukturyzowanych układach ferrimagnetycznych.
W piątek, 10 czerwca 2023 roku, w IFM PAN odbył się Finał Drugiego Ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcyjnego pt. „Fizyka w ruchu”. Tym razem celem konkursu było zbudowanie prototypu kapsuły (z jajkiem na pokładzie), która wyrzucona z wysokości ok. 7 m pokona możliwie największą odległość a spadając na ziemię uchroni wyjątkowego „pasażera” przed uszkodzeniem.
W zaciętej rywalizacji wzięło ponad 30 drużyn z całej Polski. Zwycięzcami konkursu zostali: Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu (I miejsce), CLVII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie z Warszawy (II miejsce), oraz III LO im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie (III miejsce) - zobacz szczegółowe wyniki.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie, a organizatorom za jego sprawne przeprowadzenie. Oddzielne podziękowania kierujemy do Ministerstwa Edukacji i Nauki za wsparcie tej formy edukacji i popularyzacji nauki (SONP/SP/513407/2021).
W imieniu Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL zapraszamy do udziału w nadchodzących konferencjach naukowych: Kierunek NANO– 23 września 2023 r., OZE– 16 listopada 2023 r., oraz MATER NATURE – 15 grudnia 2023 r.
Konferencje zostały objęte honorowym patronatem przez Instytut Fizyki Molekularnej PAN i tematycznie wpisują się w działania prowadzone przez naszych naukowców. Gorąco zachęcamy do udziału w tych wydarzeniach.
W dniach od 25 czerwca do 1 lipca 2023 r. odbędą się XXXIX Warsztaty Naukowe „Lato z Helem”. Tematem tegorocznych warsztatów jest "Hel – nowe technologie". Warsztaty będą prowadzone w Odolanowie, dostępna będzie również transmisja on-line na kanale YouTube Nauka 5.0.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem warsztatów i uczestnictwa w tych niezwykle ciekawych wykładach - będzie również istniała możliwość zadawania pytań.
Mobilny punkt edukacyjny „H2Wielkopolska Showroom” to działanie prowadzone z inicjatywy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, którego celem jest upowszechnienie wiedzy wśród społeczeństwa na temat technologii nisko- i zeroemisyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystania wodoru. W dniach od 30 maja do 5 czerwca br., w różnych miejscowościach Wielkopolski, przeprowadzone zostały z udziałem naszych pracowników (dr inż. M. Knapkiewicz, dr inż. Ł. Lindner, dr inż. P. Ławniczak, dr inż. A. Mizera, dr inż. A. Ostrowski, dr inż. S. Zięba) warsztaty tematyczne, podczas których wyjaśniano podstawy procesów zachodzących w obszarze technologii wodorowych, z uwzględnieniem możliwości produkowania „zielonego” wodoru w procesie elektrolizy wody.
W dniach 12-20 maja odbył się XXVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Nasi pracownicy wzięli czynny udział w wydarzeniu, które zachęcało wszystkich przybyłych gości i uczestników do „Śmiałego odkrywania świata”.
Tegoroczny wydarzenie pn. „Wodorowy roadshow” po raz kolejny edukuje i uświadamia czym jest gospodarka wodorowa, jak wodór może odmienić transport, przemysł, magazynowanie i korzystanie z energii przez nas wszystkich. W dniach 5-17 maja „wodorowe miasteczko” – inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w którą aktywnie włączył się również nasz Instytut, gościło w Koninie, Lesznie, Pile oraz Poznaniu. Była to wyśmienita okazja do zaangażowania się na rzecz społeczeństwa, aby w interesujący sposób przekazywać wiedzę o rozwiązaniach wodorowych, jako realnej alternatywie dla tradycyjnych paliw.
W dniu 24 kwietnia w siedzibie AQUANET S.A. w Poznaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Dyrekcji IFM PAN (Zbigniew Trybuła i Adam Rachocki) z władzami spółki reprezentowanymi przez Zbigniewa Grocholskiego (Przewodniczącego Rady Nadzorczej), Pawła Chudzińskiego (Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego), Annę Graczyk (Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora Technicznego) oraz Marka Borowskiego (Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora ds. Rozwoju). W spotkaniu wzięła również udział prof. dr hab. Lucyna Firlej. W trakcie spotkania omówiono aktualne wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami wodociągowymi w Polsce w aspekcie poprawy efektywności energetycznej stosowanych procesów technologicznych oraz przedyskutowano możliwe płaszczyzny dwustronnej współpracy.
W dniu wczorajszym otrzymaliśmy informację o ostatecznym wyniku ewaluacji naszego Instytutu przeprowadzonej za lata 2017-2021. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że Minister Edukacji i Nauki przyznał Instytutowi Fizyki Molekularnej PAN kategorię naukową A w dyscyplinie nauki fizyczne.
Osiągnięty wynik oznacza ogromny sukces naszych pracowników oraz doktorantów, których wypracowany dorobek znalazł uznanie wśród ekspertów oraz członków Komisji Ewaluacji Nauki. Dziękujemy za docenienie naszego wieloletniego wysiłku i wkładu w rozwój nauki oraz działania prowadzone na styku z otoczeniem społecznym i gospodarczym.
Oddzielne podziękowania oraz gratulacje Dyrekcja składa wszystkim osobom zaangażowanym w pracę związaną z procesem ewaluacji jakości działalności naukowej IFM PAN.
W dniu 9 lutego br. w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu odbyło się spotkanie lokalnego środowiska PAN z przedstawicielami Biura PolSCA PAN z Brukseli. Celem spotkania było omówienie misji Zespołu PolSCA oraz jego działań wspierających jednostki PAN oraz przybliżenie wybranych zagadnień dotyczących Horyzontu Europa. Z ramienia IFM PAN w wydarzeniu udział wzięli: Dyrektor – Zbigniew Trybuła, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych – Adam Rachocki oraz Monika Bartosińska, Zuzanna Górska, Dorota Dardas i Grzegorz Michałek.
Żel fizyczny utworzony przez żelator methyl-4,6-O-(p-nitrobenzylidene)-α-D-glukopyranozę z butanolem w stężeniu 2%, obraz z polaryzacyjnego mikroskopu optycznego
Informacje o plikach cookie
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...