Instytut Fizyki Molekularnej zaprasza 12 września 2024 roku o godzinie 11:00 na wykład on-line z cyklu Fizyka Warta Poznania pt. Lodowaty ścisk: o efekcie barokalorycznym, który wygłosi dr inż. Karol Synoradzki.
Wśród projektów badawczych, które otrzymały finansowanie NCN w ramach konkursu OPUS-26 LAP/Weave znalazł się grant pt. „Materiały magnetoelastyczne bez pierwiastków ziem rzadkich dla efektywnej i przyjaznej dla środowiska naturalnego technologii magnetycznego chłodzenia”, którego głównym kierownikiem będzie prof. dr hab. Tomasz Toliński z naszego Instytutu. Projekt powstał w konsorcjum z Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk (przyznane dofinansowanie: 2.879.660 zł, w tym dla IFM PAN – 2.313.180 zł). Partnerem zagranicznym jest Centrum Superkomputerowe IT4Innovations przy VSB – Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie w Czechach.
Wniosek był rozpatrywany w dziale ST (Nauki Ścisłe i Techniczne) w panelu ST11 (Inżynieria materiałowa), gdzie na 112 zgłoszeń finansowanie uzyskało 13 projektów.
Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi i całemu zespołowi uzyskania finansowania na niezwykle interesujące badania, które mają duży potencjał praktycznego zastosowania – czytaj więcej o projekcie.
Na podstawie zgłoszenia nr P.439502 Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej udzielił na rzecz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk oraz Politechniki Wrocławskiej patentu na wynalazek pt.: „Sposób separacji cieczy albo gazu w instalacji rektyfikacyjnej, wypełnienie kolumny rektyfikacyjnej półkowej oraz zastosowanie materiałów nadprzewodnikowych”.
Ze strony naszego Instytutu współautorami patentu są: prof. dr hab. Wojciech Kempiński, prof. dr hab. Zbigniew Trybuła, dr Jakub Niechciał oraz dr Piotr Banat.
40. Warsztaty Naukowe Lato z Helem rozpoczynają się 27 czerwca w Zakładzie Fizyki Niskich Temperatur, Materiałów i Technologii Kwantowych w Odolanowie wykładem inauguracyjnym prof. dr. hab. Antoniego Wójcika i Tomasza Stankowskiego „Doświadczenia nieoczywiste”. Wykłady na Warsztatach w kolejne dni poprowadzą byli uczestnicy Warsztatów, którzy swoje życie związali z fizyką.
Zapraszamy na kanał Nauka 5.0 w serwisie YouTube, gdzie wykłady będą transmitowane na żywo.
Warsztaty zakończą się Sesją Jubileuszową „40 lat przygody z fizyką niskotemperaturową” poświęconą pamięci Profesora Jana Stankowskiego, współtwórcy Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, Zakładu w Odolanowie i Warsztatów Naukowych Lato z Helem w 90 rocznicę urodzin i 15 śmierci. Wystąpienia zostały powierzone tym wykładowcom, którzy najczęściej przyjeżdżali do Odolanowa.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali przez tyle lat organizacje Warsztatów Naukowych Lato z Helem.
Z wielką satysfakcją informujemy, że wśród laureatów konkursu SONATA-19, skierowanego do naukowców ze stopniem doktora uzyskanym do 7 lat przed rokiem złożenia wniosku grantowego, znaleźli się nasi pracownicy:
dr inż. Krzysztof Ptaszyński: „Nierównowagowe przejścia fazowe, synchronizacja i chaos w modelach termodynamicznie spójnych” (przyznane dofinansowanie: 1 201 820 zł) – czytaj więcej.
dr Krzysztof Wójcik: „Teoria kwantowej krytyczności na powierzchni” (przyznane dofinansowanie: 864 492 zł) – czytaj więcej.
Obydwa wnioski grantowe były rozpatrywane w dziale ST (Nauki Ścisłe i Techniczne) w panelu ST3 (Fizyka fazy skondensowanej), gdzie na 25 złożonych wniosków finansowanie uzyskało 5.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów przy realizacji projektów!
Z radością informujemy, że dr hab. Konstantin Tretiakov, prof. IFM PAN, postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne.
Panu Profesorowi składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu dalszych sukcesów naukowych!
Od 16 marca do 15 czerwca 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich udostępniona została Wystawa Wodorowa, której organizatorem jest nasz Instytut. To pierwsza tego typu wystawa w Polsce otwarta dla szerokiej publiczności. Celem przedsięwzięcia jest budowanie pomostu pomiędzy nauką a społeczeństwem w kontekście roli wodoru w przemyśle i gospodarce oraz podniesienie świadomości jego znaczenia w „zielonej” i zrównoważonej przyszłości. Na ponad 200 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej znajduje się wiele informacji i eksponatów, dzięki którym zwiedzający wystawę mają dostęp do rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz mogą przekonać się, dlaczego transformacja energetyczna jest tak ważna dla bezpieczeństwa naszej planety. W ramach wydarzenia utworzono także punkt informacyjno-konsultacyjny z dostępem do opinii ekspertów w dziedzinie wodoru.
W dniu 20 kwietnia w Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbędzie się konferencja „Poznań Science Slam 2024”. Wydarzenie to umożliwi pasjonatom nauk ścisłych i młodym adeptom nauki z całej Polski rozwinięcie swoich zainteresowań oraz stworzy niepowtarzalną okazję do zaprezentowania własnych badań, analiz i innowacji.
IFM PAN objął honorowy patronat nad tą wyjątkową konferencją. Zdobywca nagrody głównej będzie mógł odbyć staż naukowy w naszym Instytucie, a kolejny wybitny prelegent – w ramach nagrody specjalnej IFM PAN – będzie mógł wziąć udział w tegorocznych Warsztatach Naukowych „Lato z Helem”.
Wszystkim prelegentom konferencji życzymy udanych wystąpień.
Coroczna konferencja sieci ECMetAC(European Integrated Center for the Development of New Metallic Alloys and Compounds: ECMetAC Days) do której należy nasz Instytut, odbyła się tym razem w malowniczej górskiej miejscowości Kranjska Gora w Słowenii. Warto nadmienić, iż miejscowość ta jest położona zaledwie kilka kilometrów od słynnej skoczni narciarskiej w Planicy. Konferencja ECMetAC Days 2023 została zorganizowana przez J. Stefan Institut oraz the University of Ljubljana, Faculty of Mathematics and Physics w Lublanie (Słowenia). ECMetAC Days 2023 były doskonałą okazją do zaprezentowania i zapoznania się z najnowszymi trendami i wynikami badań w dziedzinach nowo odkrytych faz międzymetalicznych i dedykowanym im nowatorskim metodom badawczym.
W ostatnim kwartale bieżącego roku finansowanie Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA otrzymały dwa działania naukowe, których pomysłodawcami i realizatorami są:
Dr inż. Roman Strzelczyk: „Wyjaśnienie pochodzenia centrów trypletowych w węglach szklistych za pomocą niskotemperaturowych badań elektronowego rezonansu paramagnetycznego” (okres realizacji: 12 miesięcy),
Dr inż. Adam Mizera: „Badanie nanokompozytów węglowych kropek kwantowych z polimerami przewodzącymi do zastosowań w superkondensatorach elektrochemicznych” (okres realizacji: 12 miesięcy).
W pierwszym przypadku realizowane działanie naukowe dotyczy przeprowadzenia badań wstępnych, natomiast w drugim – wiąże się z odbyciem stażu naukowego.
Beneficjentom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia podczas realizacji tych zadań.
Miło nam poinformować, że w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” dwa z prowadzonych w naszym Instytucie działań z zakresu popularyzacji nauki otrzymały finansowanie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dofinansowaniem objęte zostały:
cykl wykładów pn. „Fizyka Warta Poznania” (koordynator: dr hab. Maria Pugaczowa-Michalska; kwota dofinansowania: 93 360 zł; okres realizacji: 2 lata) prowadzony przez naszych pracowników od 2019 roku;
działanie pn. „Wodór – odpowiedź naukowców na wyzwania energetyczne, klimatyczne i środowiskowe” (koordynator: dr inż. Łukasz Lindner; kwota dofinansowania: 362 934 zł; okres realizacji: 1 rok) podejmowane na rzecz popularyzacji tematyki związanej z technologiami wodorowymi.
Koordynatorom projektów oraz wszystkim osobom zaangażowanym w ich realizację serdecznie gratulujemy.
W dniu 17 września 2023 r. w malowniczym regionie Pokljuka w Słowenii odbył się Piknik Polonii zorganizowany przez Ambasadę RP w Lublanie. To wyjątkowe spotkanie otworzył Krzysztof Olendzki – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik Rzeczypospolitej Polskiej w Słowenii. W organizację wydarzenia aktywnie włączyła się dr Magdalena Wencka z IFM PAN, która w 550-tą rocznicę urodzin wielkiego Polaka i naukowca – Mikołaja Kopernika, przeprowadziła warsztaty naukowe. Tematem przewodnim pokazów były „super zimne formy gazów” dostępne na naszej planecie oraz w kosmosie. Pani dr Wencka wzięła również udział w audycji radiowej w słoweńskim Radiu SI, podczas której dyskutowano o podobieństwach oraz różnicach kulturowych i językowych między Polską a Słowenią.
Przedsięwzięcie pn.: ”Energia i Klimat – Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Wpływie Energetyki na Klimat” uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 135 000 zł. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr inż. Magdalena Knapkiewicz. Więcej informacji na stronie Konkursu: www.energia-i-klimat.pl
1 września 2023 roku gościliśmy w Instytucie Profesora Klausa von Klitzinga – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie kwantowego zjawiska Halla. Podczas spotkania nasi pracownicy mieli okazję uczestniczyć w rozmowie ze znamienitym gościem, opowiedzieć o prowadzonych w Instytucie badaniach oraz wysłuchać krótkiej prezentacji Prof. von Klitzinga. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze sprzyjającej ciekawym dyskusjom i wymianie informacji. Światowej sławy naukowcowi dziękujemy za poświęcony czas i zainteresowanie naszym Instytutem. Dziękujemy również wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
W dniu wczorajszym otrzymaliśmy informację o ostatecznym wyniku ewaluacji naszego Instytutu przeprowadzonej za lata 2017-2021. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że Minister Edukacji i Nauki przyznał Instytutowi Fizyki Molekularnej PAN kategorię naukową A w dyscyplinie nauki fizyczne.
Osiągnięty wynik oznacza ogromny sukces naszych pracowników oraz doktorantów, których wypracowany dorobek znalazł uznanie wśród ekspertów oraz członków Komisji Ewaluacji Nauki. Dziękujemy za docenienie naszego wieloletniego wysiłku i wkładu w rozwój nauki oraz działania prowadzone na styku z otoczeniem społecznym i gospodarczym.
Oddzielne podziękowania oraz gratulacje Dyrekcja składa wszystkim osobom zaangażowanym w pracę związaną z procesem ewaluacji jakości działalności naukowej IFM PAN.
Żel fizyczny utworzony przez żelator methyl-4,6-O-(p-nitrobenzylidene)-α-D-glukopyranozę z butanolem w stężeniu 2%, obraz z polaryzacyjnego mikroskopu optycznego
Informacje o plikach cookie
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...