BIP

Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk

Cart

czwartek, 30, czerwiec 2022

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcyjnego

W piątek, 10 czerwca 2022 roku odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcyjnego, którego celem było zbudowanie pojazdów napędzanych pułapką na myszy i pokonanie nim 12 metrów w jak najkrótszym czasie. Zgłosiło się ponad 50 drużyn z całej Polski z czego do startu przystąpiło 35 zespołów, a do mety dojechało 18 pojazdów. Konstrukcje składały się z pułapki na myszy (każda drużyna dysponowała tymi samymi pułapkami na myszy) oraz z... Wyobraźni!

Rywalizacja była pełna emocji tym bardziej, że każda drużyna miała możliwość wypuścić ze swoich rąk 3 razy ten sam pojazd. Pomiędzy przejazdami była możliwość udoskonalania swoich projektów, a bardzo często wiązało się to z ogromnymi emocjami!

Najważniejszym w konkursie była nauka poprzez zabawę i możliwość zaobserwowania tego, że w konstrukcji nawet najmniejszych projektów ogromne znaczenie mają prawa fizyczne. I to one bezpośrednio przekładają się na zrozumienie i praktyczne zastosowanie książkowej wiedzy.

Po Finale Ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcyjnego uczestnicy udali się do Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w celu pogłębienia swojej wiedzy. Pracownicy naukowi IFM PAN z ogromną radością przedstawili tematy dotyczące m.in. efektu magnetokalorycznego czy też termoelektrycznego, możliwych zjawisk do zaobserwowania w ciekłych kryształach, podstawy spektroskopii impendancyjnej, czy też spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego.

Serdeczne podziękowania należą się Ministerstwu Edukacji i Nauki za wsparcie konkursu, Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu Społecznego Towarzystwa Oświatowego, partnerom konkursu: Snowdog, Smartbee, Mensa Polska oraz wszystkim Uczestnikom.

czwartek, 30, czerwiec 2022

Tło strony

Żel fizyczny utworzony przez żelator methyl-4,6-O-(p-nitrobenzylidene)-α-D-glukopyranozę z butanolem w stężeniu 2%, obraz z polaryzacyjnego mikroskopu optycznego