Cart

czwartek, 07 wrzesień 2023

Noblista z wizytą w IFM PAN

1 września 2023 roku gościliśmy w Instytucie Profesora Klausa von Klitzinga – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie kwantowego zjawiska Halla. Podczas spotkania nasi pracownicy mieli okazję uczestniczyć w rozmowie ze znamienitym gościem, opowiedzieć o prowadzonych w Instytucie badaniach oraz wysłuchać krótkiej prezentacji Prof. von Klitzinga. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze sprzyjającej ciekawym dyskusjom i wymianie informacji. Światowej sławy naukowcowi dziękujemy za poświęcony czas i zainteresowanie naszym Instytutem. Dziękujemy również wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.

Prof. Klaus von Klitzing urodził się w 1943 r. w Środzie Wielkopolskiej. Studiował fizykę na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku. Doktorat i habilitację uzyskał na Uniwersytecie w Würzburgu. W latach 1980-1984 był profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Do dziś związany jest z Instytutem Badań Ciała Stałego im. Maxa Plancka w Stuttgarcie, gdzie pełnił funkcję dyrektora, a także kierował Zakładem Niskowymiarowych Układów Elektronowych.

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, za odkrycie kwantowego zjawiska Halla zaobserwowanego w dwuwymiarowych układach elektronowych poddanych działaniu niskich temperatur i silnych pól magnetycznych, Prof. Klaus von Klitzing otrzymał w 1985 r. (https://www.nobelprize.org/prizes/physics/1985/press-release/). Odkryte zjawisko uwzględnia definicję nowego praktycznego standardu oporu elektrycznego opartego na kwantyzacji rezystancji określonej przez stałą von Klitzinga RK = h/e2 ≈ 26 kΩ. Kwantowy efekt Halla wykorzystano do budowy wzorca oporu elektrycznego.

czwartek, 07 wrzesień 2023