Zasady przystępowania do sieci naukowej i uczestniczenia w jej pracach

(opracowane i przyjęte przez krajowych uczestników)

Zasady przystępowania do sieci

  1. Do sieci mogą należeć instytucje, zespoły naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe oraz inne podmioty (krajowe lub zagraniczne), posiadające osobowość prawną i prowadzące badania naukowe (teoretyczne i/lub doświadczalne) w zakresie magnetoelektroniki, zwane dalej uczestnikami sieci.
  2. Sieć jest otwarta (tzn. możliwe jest przyłączanie nowych uczestników sieci).
  3. Nowa grupa badawcza zgłaszająca chęć uczestnictwa w sieci otrzymuje status uczestnika stowarzyszonego i w ciągu pół roku może być przyjęta do sieci decyzją rady koordynacyjnej sieci.
  4. Uczestnictwo w sieci "Nowe materiały dla magnetoelektroniki" nie wyklucza przynależności do innych sieci (krajowych i zagranicznych).

Uczestnictwo w pracach sieci

  1. Każdy uczestnik sieci powołuje osobę odpowiedzialną do stałych kontaktów z koordynatorem sieci.
  2. Uczestnik sieci, za pośrednictwem osoby odpowiedzialnej do kontaktów z siecią, bierze udział we wszystkich procedurach dotyczących funkcjonowania sieci (ustalanie zakresu badań naukowych, terminarza imprez, wyboru osób odpowiedzialnych za poszczególne zadania itp.).
  3. Uczestnik sieci zobowiązany jest do delegowania swoich przedstawicieli do uczestnictwa w rocznych spotkaniach sieci, na których przedstawia wyniki swoich badań.
  4. Uczestnik sieci zobowiązany jest do udostępnienia aparatury innym uczestnikom sieci, organizowania, staży dla młodych pracowników, wymiany informacji odnośnie imprez naukowych związanych z tematyką sieci oraz promocji tematyki i uczestników sieci.
  5. Uczestnik sieci może wystąpić z sieci na własny wniosek lub zostać z niej wykluczony z uzasadnionych przyczyn (np. braku aktywności w pracach badawczych i organizacyjnych sieci). Decyzja o wykluczeniu uczestnika sieci może nastąpić po zasięgnięciu opinii rady koordynacyjnej.
  6. Przedstawiciele uczestnika stowarzyszonego mają obowiązek brania udziału w rocznych spotkaniach sieci i konferencjach naukowych.
  7. Uczestnik stowarzyszony nie ma prawa udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących sieci.

Zasady powoływania koordynatorów

  1. Instytucją koordynującą sieć jest IFM PAN.
  2. Koordynator sieci (pełnoetatowy pracownik instytucji koordynującej) jest powoływany przez zebranie założycielskie sieci na okres 3 lat.
  3. Dwóch zastępców koordynatora sieci jest powoływanych na wniosek koordynatora sieci na okres 3 lat.
  4. Zebranie uczestników sieci powołuje radę koordynacyjną sieci.
  5. Rada koordynacyjna sieci jest organem doradczym i kontrolnym koordynatora sieci i jego zastępców.

Obowiązki koordynatorów sieci

  1. Rada koordynacyjna stymuluje współpracę uczestników sieci i powstawanie nowych tematów badawczych.
  2. Koordynator sieci reprezentuje sieć (lub wyznacza osoby do jej reprezentowania) wobec innych sieci tematycznych i organizacji naukowych.
  3. Koordynator sieci, po konsultacjach z członkami rady koordynacyjnej, przydziela fundusze na realizację celów sieci.
  4. Koordynator sieci lub osoby przez niego wyznaczone organizują warsztaty naukowe, konferencje i inne spotkania uczestników sieci.
  5. Koordynator sieci zapewnia członkom dostęp do informacji ważnych dla realizacji celów sieci oraz zapewnia aktualizacje strony internetowej sieci.

Uwaga: Wprowadzenie zmian w powyższych zasadach wymaga zgody większości uczestników sieci.