Cele działania i rozwoju międzynarodowej sieci naukowej

Międzynarodowa sieć naukowa "Nowe materiały dla magnetoelektroniki" została powołana z inicjatywy Prof. dr hab. Bogdana Bułki, kierującego Europejskiem Centrum Doskonałości CENTRE OF EXCELLENCE FOR MAGNETIC AND MOLECULAR MATERIALS FOR FUTURE ELECTRONICS (MMMFE), działającym w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu. Zebranie założycielskie sieci MAG-EL-MAT odbyło się w dniu 29 stycznia 2003 w IFM PAN.

U podstaw powołania sieci legły następujące przesłanki:

  • Wyzwania stojące przed współczesną nauką w zakresie nowych materiałów i konstrukcji wymagają koncentracji potencjału intelektualnego, wyposażenia eksperymentalnego oraz możliwości obliczeniowych wielu zespołów badawczych.
  • Program Ramowy Unii Europejskiej zachęca do tworzenia dużych, interdyscyplinarnych grup, zespołów problemowych (sieci doskonałości) jako platformy do generowania i realizacji ambitnych programów badawczych.
  • Nawiązane dotychczas przez poszczególnych uczestników sieci kontakty naukowe (krajowe i międzynarodowe) oraz doświadczenie w prowadzeniu prac badawczych w ramach aktualnie działających Europejskich Centrów Doskonałości, będą mogły być kontynuowane i rozwijane w formie naukowej sieci krajowej "Nowe materiały dla magnetoelektroniki", która po dwóch latach działalności przekształci się w sieć europejską lub dołączy do innej europejskiej sieci doskonałości (Network of Excellence).

Na zebraniu założycielskim w Poznaniu, w dniu 29 stycznia 2003 uzgodniono, że sieć będzie się składać z 3 podstawowych grup tematycznych:

  • problemy teoretyczne magnetoelektroniki,
  • zagadnienia fizyki cienkich warstw w magnetoelektronice,
  • problemy metali, ich stopów, związków międzymetalicznych i innej tematyki, dotyczącej magnetoelektroniki.
Nasza sieć grupuje 43 krajowe zespoły naukowe (uczestnicy sieci), pracujące w dziedzinie nowych materiałów dla magnetoelektroniki i zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu pracowników naukowych (łącznie ok. 250 osób). To grono pracowników naukowych stanowi duży potencjał intelektualny, dysponujący zapleczem eksperymentalnym i komputerowym, koniecznym do prowadzenia badań na wysokim poziomie. Skoordynowanie pracy poszczególnych zespołów w formie krajowej, a potem międzynarodowej, sieci pozwoli na osiągnięcie "masy krytycznej" niezbędnej do realizacji ambitnych celów naukowych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA). Wielu uczestników sieci już wcześniej brało udział w projektach Programów Ramowych UE i w innych programach międzynarodowych.

Kolejne spotkanie przedstawicieli krajowych uczestników sieci odbędzie się w IFM PAN w Poznaniu jesienią 2003. Spotkanie będzie miało charakter warsztatów naukowych, w czasie których będą referowane prace badawcze prowadzone przez uczestników sieci.

Zasadnicze cele działania sieci naukowej to:

  1. Integracja krajowych i zagranicznych zespołów badawczych zajmujących się tematyką nowoczesnych materiałów dla magnetoelektroniki.
  2. Stworzenie silnej reprezentacji interesów naukowych uczestników sieci w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA), uwzględniając narodowe priorytety tematyczne i priorytety 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej.
  3. Inicjowanie i wspieranie wspólnych wystąpień uczestników sieci z krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi w zakresie nowoczesnych materiałów magnetycznych.
  4. Koordynacja prac badawczych prowadzonych przez uczestników sieci, tworzenie i upowszechnianie informacji o działalności badawczej uczestników sieci.
  5. Rozszerzanie kontaktów z centrami badawczymi europejskimi i krajowymi w celu udostępnienia oraz uzyskania dostępu do unikatowych urządzeń badawczych. Wspieranie wyjazdów młodych naukowców do innych ośrodków badawczych.
  6. Organizowanie konferencji skupiających jak największą reprezentację spośród uczestników sieci. Wymiana doświadczeń naukowych i praktycznych poprzez organizowanie warsztatów, szkół i wymianę osobową pomiędzy instytucjami. Wymiana informacji naukowej między współpracującymi polskimi ośrodkami przy wykorzystaniu kontaktów zagranicznych w celu polepszenia jakości i efektywności prowadzonych badań naukowych.
  7. Zainteresowanie młodych naukowców, studentów i doktorantów z całego świata (ze szczególnym uwzględnieniem krajów Unii Europejskiej i kandydackich) możliwościami współpracy z poszczególnymi zespołami sieci.
  8. Propagowanie tematyki badań (poza środowiskiem naukowym) i możliwościami ich zastosowań wśród potencjalnych odbiorców myśli naukowej dla wdrożeń i zastosowań komercyjnych.

Integracyjne działania sieci będą obejmować coroczne spotkania koordynacyjne uczestników sieci, robocze spotkania rady koordynacyjnej (w miarę potrzeb) oraz warsztaty naukowe organizowane przez grupy tematyczne (co najmniej raz w roku). Ponadto przewiduje się wymianę ekspertów, doktorantów i studentów, wspólne programy studiów doktoranckich i kursy szkoleniowe.

Jednym z najbliższych zamierzeń jest przekształcenie sieci w europejską sieć doskonałości (NoE) lub przyłączenie do już istniejącej. Tematyka badawcza sieci odpowiada priorytetom 6. Programu Ramowego UE zawartym przede wszystkim w obszarze Materiały wielofunkcjonalne oparte na wiedzy. Z uwagi na interdyscyplinarny charakter sieci, niektóre zagadnienia badawcze podejmowane przez uczestników sieci mogą również odpowiadać priorytetom zawartym w innych obszarach tematycznych programów UE. Wspólne projekty badawcze podejmowane będą przez wszystkich uczestników sieci jak również przez poszczególne zespoły tematyczne.