457 DNI TEMU

24 listopada 2022

11:00 - 11:45

on-line

Smoluchowskiego 17, Poznań

Spintronika albo czy elektrony się kręcą?

wykład popularnonaukowy

Elektronika jest sztuką konstruowania urządzeń wykorzystujących przepływ ładunku elektrycznego przenoszonego przez elektrony - maleńkie cząstki elementarne budujące zewnętrzną sferę atomów. Rosnące lawinowo oczekiwania co do wydajności współczesnych urządzeń elektronicznych oraz ich upowszechnienie powodują, pomimo miniaturyzacji sięgającej już niemal skali atomowej, zwiększające się globalnie zużycie energii.

Poszukując pomysłów na elektronikę przyszłości, musimy więc zwracać uwagę, nie tylko na jej potencjalną wydajność, ale również energooszczędność. Jednym z pomysłów na technologie jutra jest spintronika, proponująca wykorzystanie zamiast ładunku elektrycznego elektronów, ich spinu.

W trakcie wykładu przybliżę pojęcie spinu, czyli "wbudowanego" w elektron momentu pędu.
Opowiem Wam skąd się wziął we współczesnej fizyce, czy jego obecność oznacza, że elektrony wirują jak baletnice i jaki ma to związek z magnesami. Przechodząc do spintroniki, omówimy jej dotychczasową historię i pierwsze sukcesy a potem spojrzymy w przyszłość. Co wspólnego mają elektrony i ich spiny z torem wyścigowym i obwarzankami?
Zapraszam na wykład.

dr hab. Maciej Zwierzycki

wykładowca

Maciej Zwierzycki jest pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Jest fizykiem teoretykiem bo tą drogę kariery zawodowej zasugerowano mu kiedy podczas pierwszej wizyty w laboratorium stłukł dość drogi termometr. Zajmuje się obliczeniami własności transportowych - czyli takich związanych z przypływem ładunków elektrycznych, spinów albo ciepła - w nanostrukturach, np. cienkich warstwach magnetycznych czy grafenie. Prywatnie lubi chodzić po górach i grać na gitarze.

PATRONAT