807 DNI TEMU

09 grudnia 2021

11:00 - 11:45

on-line

Smoluchowskiego 17, Poznań

Fizyka w nurkowaniu

wykład popularnonaukowy

Około 71% powierzchni naszej planety stanowi woda, ale dominujący na niej gatunek – człowiek, nie jest przystosowany do życia w tym środowisku. Czy to jednak oznacza, ze człowiek nie może doświadczać i eksplorować tego niesamowitego świata?

Może… dzięki technologii i nauce możemy zanurzyć się na duże głębokości i to bez kapsuły, która będzie nas chroniła przed ciśnieniem i brakiem powietrza.

Na dzisiejszym wykładzie dowiecie jak można tego dokonać, jakich złudzeń optycznych doznajemy pod wodą, co to jest narkoza azotowa oraz czy człowiek może oddychać wyłącznie powietrzem.

Znajomość praw fizycznych i świadomość ich działania na człowieka jest podstawową umiejętnością gwarantującą bezpieczeństwo w szerokim spektrum zachowań społecznych. Znajomość dynamiki Newtona i zasad termodynamicznych pozwala bezpiecznie przejść przez procesy zachodzące w kuchni a mechanika bryły sztywnej pozwala przewidzieć i zapobiegać konsekwencjom wypadków komunikacyjnych. Nie mniej ważnym jest bezpieczeństwo wakacyjne, szczególnie w kontakcie z wodą i tu z pomocą przychodzą nam prawa i zasady fizyczne opisujące wzajemne zachowanie się materii o różnej gęstości. Fizyka przyda się każdemu nurkowi a fizyka nurkowania w szczególności. Od żyjącego w starożytności Archimedesa i jego prawa wyporności oraz późniejszych fizyków: Willebrorda Snella (XVI w., prawo załamania światła), Johna Daltona (XVIII w., prawo ciśnień parcjalnych), poprzez Williama Henrego (XIX w., rozpuszczalność gazów w wodzie) oraz współczesnych fizyków i inżynierów dostarczającym nam urządzeń pozwalających kontrolować parametry fizyczne w wodzie i w organizmie człowieka aż do żartobliwego, dowiedzionego przez społeczność nurków „prawa Martini”, takie pojęcia jak: gęstość cieczy, ciśnienie, atmosfera, bar, ciśnienie parcjalne, przemiana gazowa, saturacja są tylko niektórymi pojęciami, które należy poznać aby podnieść swoje bezpieczeństwo w eksploracji podwodnego świata, w którym jesteśmy tylko gośćmi.

Już z pierwszymi slajdami wykładu zanurzymy się pod wodę, poznamy postęp technologiczny jaki dokonał się na przestrzeni wieków w technice nurkowania, dowiemy się jak się przygotować, w co się ubrać, co ze sobą zabrać i jak zachować się pod wodą aby bezpiecznie doświadczyć jednej z największych przygód jakie może przeżywać człowiek. Zajrzymy na głębokości niedostępne pływakom i nurkom rekreacyjnym, doznamy złudzeń optycznych i narkozy azotowej, dowiemy się, że człowiek może przeżyć oddychając gazami innymi niż powietrze, a z ostatnimi slajdami przy wsparciu nowoczesnej, zminiaturyzowanej elektroniki bezpiecznie wypłyniemy z dużych głębokości zachowując wszystkie zasady dekompresji.

dr hab. Joanna Kowalczuk

wykładowca

dr hab. Joanna Kowalczuk pracuje na stanowisku adiunkta Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, w Środowiskowym Laboratorium Badań Radiospektroskopowych. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie badaniami oddziaływań zachodzących w żelach molekularnych, podejmuje również zadania z obszaru badań interdyscyplinarnych. Prelegentka była również członkiem zespołu z ramienia IFM PAN w konsorcjum realizującym Projekt Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki: „Dziedzictwo kulturowe – poszukiwanie nowoczesnych środków i metod konserwacji drewna zabytkowego”. W wolnych chwilach interesuje się filmem dokumentalnym, literaturą faktu, filozofią obiektywizmu oraz naturą, szczególnie podwodną.

PATRONAT